Rozpoczęliśmy w naszej szkole nowy projekt edukacyjny Tradycyjny sad. Biorą w nim udział chętni uczniowie z klas V-VI-VII. Pierwsze spotkania za nami,dalej sadzenie drzew i promocja.
O projekcie
„TRADYCYJNY SAD” jest ogólnopolskim konkursem grantowym, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych.
Projekt kierujemy do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Konkurs podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym zdobędziecie wiedzę potrzebną do założenia minisadu. W drugim wykorzystacie ją w praktyce.
120 zespołów konkursowych, z najwyższymi wynikami z pierwszego etapu, otrzyma granty na zakup drzewek owocowych tradycyjnych odmian.
Sad składający się z minimum 5 drzew możecie założyć przy szkole, kościele, plebanii lub na działce należącej do gminy.
Przygotowaliśmy dla Was bazę wiedzy o sadzeniu i pielęgnacji drzew owocowych oraz scenariusze lekcji.
Geneza
Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą o drzewa dawnych odmian. Głównie jabłonie były wszechobecnym elementem krajobrazu i stanowiły podstawę zaopatrzenia rodzinnych gospodarstw. Stare odmiany funkcjonowały we wszystkich regionach Polski i były doskonale przystosowane do panujących tam warunków. W ostatnich 50 latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe „przemysłowe” odmiany, które zostały przystosowane do zwiększonej produktywności (wcześniej i silniej owocujące, o zwiększonej gęstości sadzenia ze względu na małe rozmiary). Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, a głównie ochrony chemicznej, bo drzewa muszą być pryskane nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. W dobie zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami uprawianymi bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w rodzimych warunkach.